Okolica

Dom Artysty leży u podnóża Góry Parkowej w Górach Opawskich w Parku Zdrojowym w Głuchołazach przy Górnym Stawie. Odnowiony Park Zdrojowy wraz ze stawem i muszlą koncertową zachęca do spacerów, korzystania z mis i miejsc do balneoterapii, zapoznania się z historią dr Priessnitza, aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu. W części parkowej przyległej do Stawu Górnego w bezpośrednim sąsiedztwie Domu, znajduje się ciekawie zaaranżowana ścieżka przyrodniczo- edukacyjna przybliżająca tematykę fauny i flory Gór Opawskich.

Głuchołazy to przedwojenne uzdrowisko Bad Ziegenhals, do którego przed II wojną światową zjeżdżały osobistości Europy w poszukiwaniu utraconego zdrowia, ukojenia w cierpieniach, różnych chorobach i  rekonwalescenci. Od lat w głuchołaskim uzdrowisku leczono choroby dróg oddechowych ale także inne dolegliwości takie jak zaburzenia krążenia, przemiany materii, przyjeżdżali tu wyczerpani i schorowani potrzebujący wypoczynku. Malowniczo położone w dolinie rzeki Białej Głuchołaskiej u zbocza Gór Opawskich jest doskonałym miejscem na rodzinne wypady za miasto. Dzięki górom i przedgórzu Jeseników chronione  przed silnymi wiatrami ze wschodu i północy, a dzięki otwartej dolinie rzeki Białej docierają tu ciepłe, południowe wiatry. Do dziś łagodny klimat, charakteryzujący się wyrównaną temperaturą, brakiem gwałtownych skoków ciśnienia atmosferycznego i wilgotności sprzyja rekonwalescencji.

Okolica Domu Artysty obfituje w różnego typu atrakcje, które mogą wzbogacić pobyt w  Górach Opawskich. Miejsca szczególne warte zobaczenia to:

  • Park Zdrojowy w Głuchołazach,
  • Kaplica św. Anny na Górze Parkowej,
  • Kopa Biskupia ? 890 m n.p.m. – najwyższy szczyt w polskiej części Gór Opawskich z kamienną wieżą wysokości 18m, z której piękna panorama,
  • Narodowy Rezerwat Przyrody Rejvíz,
  • Uzdrowisko Priessnitza w Jeseniku,
  • Malownicza Karlova Studanka,
  • Skansen Zlatorudne Mlyny,
  • Ramzova, Cervonohorskie Sedlo, Miroslav, Filipovice, Kouty – to tylko niektóre z atrakcyjnych stoków narciarskich oddalonych około 30km od Domu Artysty.